1. kolo OIP 2008, jaké bylo + výsledky

Tak, úvodní sérii fotografií z prvního kola 2. ročníku OIP 2008 máme za sebou a je čas zhodnotit sobotu jako takovou. Vzpomínám si na dva telefonáty v době, kdy jsme závody chystali. Jeden byl ze severu Moravy, druhý z jihu Moravy. Zpráva zněla zhruba v tom duchu, že u volajícího prší a jak je to tedy u nás. ""

 

Když v Brně nebo Ostravě prší, neznamená to ale, že prší i v Otrokovicích. 1. ročník OIP v minulém roce to jen potvrzuje. Exkluzivní smlouva s počasím byla podepsána pro OIP totiž i letos, a tak jsme měli tuto sobotu 26.4. možnost opět za krásného slunného počasí uspořádat úvodní kolo již 2. ročníku Otrokovického in-line poháru. A jak probíhalo?

 

Snažili jsme se jako organizátoři posunout úroveň závodů opět o krůček dopředu, a tak jsme si pro účastníky přichystali i několik změn a doufáme, že jde o změny vesměs pozitivní. Asi tou největší změnou se stalo měření časů čipovou technologií. Model závodů zůstal jinak takřka nezměněn oproti minulému roku, a tak se startovalo v 6 kategoriích jednotlivců, z toho ve třech dětských a nechyběl závod štafet. Účast se oproti minulému roku zvětšila a na start se postavilo celkem 120 závodníků, což je na tento „regionální“ a dráhový in-line pohár skvělé číslo. Díky čipům se i tento počet zúčastněných hravě zvládl a další nárůst účastníků, i přesto, že jde o dráhový závod by neměl být do budoucna problém.  S měřením čipovou technologií bychom tedy rádi počítali i do budoucna a již nyní o tom vedeme jednání, zejména řešíme z čeho to zaplatíme. Výši startovného by to nemělo ale poznamenat, to je priorita.

 

Celou akci doprovázela opět dobrá nálada, alespoň to bylo znát z některých tváří, ale nechyběl i pláč, zejména u těch nejmenších. I ti nejmladší totiž tradičně svedli na své trati tvrdé souboje a každý chtěl dosáhnout co nejlepšího výsledku. Potěšil počet startujících dětí jak v kategorii do 7 let, kde jich bylo nejvíce, tak i v kategorii do 11 let. Kategorie do 15 let tak obsazena nebyla, ale snad se to do budoucna také změní. V kategorii dívek do 7 let si prvenství z Otrokovic do Otrokovic, kde bydlí odvezla Kačka Kundratová, třetí místo i přes pád vybojovala nejmladší členka našeho klubu Aneta Horková. Mezi hochy do 7 let obsadil s velkým náskokem první místo David Kozubík ze Zlína, který této kategorii kraloval i v minulém ročníku. David se zúčastnil pak i kategorie do 11 let a prvenství získal s přehledem i  mezi staršími kluky a má dobře našlápnuto na výborné umístění v celkovém pořadí poháru. Mezi dívkami do 11 let kralovala naopak talentovaná slovenská závodnice Alexandra Hagarová a to byla ze všech dívek nejmladší a minulý rok startovala ještě v kategorii do 7 let. Nejméně obsazenou kategorií, jak bylo již napsáno výše, byla kategorie dětí do 15 let. Zde vyhrála mezi dívkami Nicol Hlůšková a mezi kluky obsadil první místo Ján Michael Uherka. Lahůdkou byl opět závod v kategorii SPRINT, kde byl překonán nejlepší čas na jedno kolo (411m). Tomáš Ptáčník z týmu Black Ice Brno a jeden z nejlepších českých rychlobruslařů předvedl všem, jak se jezdí v dlouhých zatáčkách a hodil rukavici ostatním časem 37,037 s. a s přehledem vyhrál o cca 3 s. A to mohl být čas ještě lepší, nebýt silného protivětru v cílové rovince.

 

V „dospěláckých“ kategoriích to byla opět ukázka taktiky a mnohdy i spolupráce. Díky zmíněnému silnému větru v cílové rovince se ale rekordy neposouvaly. Je ale začátek sezony a pro mnohé to byl zejména ostrý test před prvními velkými závody. V kategorii Fitness nevyšel úvodní start celkovému vítězi 1. ročníku OIP Silvestru Némethovi a členu SSC Otrokovice, kdy dojel až na 5 místě. Pro první místo si tak dojel ve velmi pěkném čase  Rostislav Valový až z Pardubic. Mezi ženami vyhrála Adriana Plotzerová z Black Ice Brno, která podobné výkony předváděla na této trati i v minulém roce. Závod Elite byl skvělým zážitkem pro oko diváka. Rychlost nejlepších mužů se pohybovala průměrně kolem 34 km/hod. a u žen dosahovala k 29 km/hod. Krásný závěrečný spurt svedli náš člen klubu Petr Lochman a Tomáš Ptáčník z Black Ice, kdy závěr nejlépe zvládl Tomáš a potvrdil tak jen své sprinterské kvality. Nejlepší ženy jely téměř celou trať pohromadě a rozhodovalo se až v závěrečném kole. Taktickou jízdou si pro prvenství dojela těsně před svou týmovou kolegyní Pavlou Báčovou Barbara Bakošová, držitelka nejlepšího výkonu v kategorii Sprint.

 

Ze dvou vyhlášených závodů štafet, Rosana Rodinný závod a Týmový závod, se konal jen ten prvně uvedený, který s přehledem vyhrál tým s poněkud nepřesným označením pro vítěze „Šnek a Šneček“.  Na start se postavilo doposud rekordních 9 rodinných týmů a sotva nám tak stačily čísla a štafetové kolíky. Celkový vítěz tohoto závodu dostane na konci poháru rodinný elektrický výdejník vody a je tedy o co soupeřit. Do Týmového závodu se neprezentoval požadovaný počet týmů, a tak byl tento start zrušen.

 

Závěrem je třeba poděkovat těm, kteří naše záměry podporují a bez kterých by se OIP nemohl konat. Poděkování patří Zlínskému kraji, městu Otrokovice, Radiu Čas, redakci Otrokovických novin, DDM Sluníčku Otrokovice, značce Rosana, Fossa.cz, Beinline.cz, krajskému zastoupení BESIP a VZP ČR.

 

Výsledky z jednotlivých startů naleznete v příloze.

 

SSCO team